Zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii na terenie Skierniewic [ZDJĘCIA, FILM]

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Michałowska
Katarzyna Michałowska

Zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii na terenie Skierniewic [ZDJĘCIA, FILM]

Katarzyna Michałowska

27 czerwca w ratuszu podpisano umowę dotyczącą projektu zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii w produkcji energii w Skierniewicach. Umowę podpisali prezydent Krzysztof Jażdżyk i marszałek Witold Stępień.

– 117 budynków prywatnych zostanie wyposażonych w tzw. solary. Kwota całego projektu wyniesie około 1 mln 656 tys. zł. W tym roku projekt zostanie zrealizowany – mówił prezydent Krzysztof Jażdżyk.
Wartość nakładów inwestycyjnych wyniesie 1 656 726 zł brutto. Wartość nakładów do kosztów kwalifikowanych wynosi 1 360 989 zł, a do kosztów niekwalifikowanych 295 737 zł. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego wynosi 1 156 840, 65 zł. Stanowi to 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

–To jest bardzo ważny projekt, którego realizację rozpoczniemy w sierpniu tego roku. W Skierniewicach w okresie zimowym kominy dymią, szczególnie w dzielnicach miasta, w których jest wiele domów jednorodzinnych. Przez ostatnie lata dzięki programom PONE1 i PONE2 udało się wymienić piece węglowe na gazowe. PONE2 ciągle trwa. Do końca września 2019 roku uda się w sumie wymienić 320 piecy węglowych. Jesteśmy po kontroli PONE1 Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Nie było żadnych zastrzeżeń. Wiele mieszkańców Skierniewic korzysta z programu Czyste Powietrze. Myślę, że będzie to kolejna partia dymiących kominów, która będzie zlikwidowana – mówił Zbigniew Sawicki, naczelnik Wydziału Pozyskiwania Zewnętrznych Środków Finansowych. – Nowy projekt przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Skierniewicach. W 117 budynkach zostaną zainstalowane kolektory słoneczne nowej generacji. Nie funkcjonują tylko w miesiącach wiosenno-letnich, ale także jesiennych i zimowych. W okresie grudnia, stycznia, kiedy słońce się pokaże kolektroy będą podgrzewały ciepłą wodę. 5 budynków zostanie zaopatrzonych w kotły na pellet. Uda się zaoszczędzić około 700 kW energii.

W zależności od uwarunkować technicznych przewiduje się montaż instalacji na dachach, elewacjach i tarasie budynków. Instalacje solarne (w sumie 117) będą miały łączną moc 578 kW. Rodzaje instalacji:
– zestaw – 2 kolektory, zbiornik 250 l – 33 instalacje;
– zestaw – 3 kolektory, zbiornik 300 l – 62 instalacje;
– zestaw – 4 kolektory, zbiornik 400 l – 22 instalacje.

Montaż kotłów na pellet przewiduje się w pomieszczeniach kotłowni. Zainstalowanych będzie 5 takich piecy o łącznej mocy 120 kW (typ 1 – 25 kW – 4 kotły i typ 2 – 20 kW – 1 kocioł).

Grupa osób do nowego programu została już zrekrutowana. Realizacja programu ma się rozpocząć 1 sierpnia tego roku i potrwać do końca 2020 roku.

– Wszystkie budynki zostały zweryfikowane. Kotły i kolektory są nowej generacji. W starych kolektorach bywały takie sytuacje, kiedy w bardzo nasłoneczniony dzień, zaczynała grzać instalacja centralnego ogrzewania, ponieważ ciepło trzeba było zużyć. Jeśli mieszkaniec nie wykorzystywał tego ciepła w formie ciepłej wody użytkowej, włączały się kaloryfery. W nowej generacji kolektorów słonecznych niezużyta woda się nie marnuje. W kolektorach są odpowiednie żaluzje, które osłaniają kolektory od słońca – dodał naczelnik.

Na razie nie ma przesłanek o trzeciej edycji programu PONE.

Poniżej filmik z wypowiedzią marszałka:

Katarzyna Michałowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.