Zwolnione pielęgniarki walczą w sądzie pracy

Czytaj dalej
Fot. Monika Rybicka
Agnieszka Kubik

Zwolnione pielęgniarki walczą w sądzie pracy

Agnieszka Kubik

Zła informacja była taka, że 16 pielęgniarek z rawskiego szpitala zostało zwolnionych. Dobra - że te, które chciały, znalazły pracę.

Pięć ze zwolnionych pielęgniarek złożyło pozwy w sądzie pracy, gdzie domagają się odszkodowań. Głównie są to panie, które podlegały ochronie, na przykład brakowało im paru lat, a czasem miesięcy, do emerytury. Pozostałe bez problemu znalazły zatrudnienie w szpitalach w Skierniewicach, Grodzisku Mazowieckim i Brzezinach, i jak twierdzi jedna z naszych rozmówczyń, są zadowolone z nowych miejsc pracy.

Paradoksalnie, ale zadowolona jest również Krystyna Lewicka, zwolniona szefowa związku pielęgniarek i położnych rawskiego szpitala, która przepracowała tam 34 lata.

- Siedzę w domu i dobrze mi - mówi. - O nic nie muszę walczyć, zabiegać, denerwować się.

Dochodzą jednak do niej informacje, że pielęgniarki, które pozostały w szpitalu, są przemęczone zbyt dużą ilością obowiązków. Na przykład na izbie przyjęć przez całą noc jest tylko jedna pielęgniarka. - Obawiam się, czy nie dojdzie do jakiejś tragedii, bo na izbie przyjęć jest bardzo dużo pracy i jedna osoba może wszystkiemu nie podołać - mówi.

Witold Jajszczok, rzecznik Centrum Dializa, nowego właściciela dzierżawcy szpitala twierdzi, że nie ma powodów do obaw, gdyż to, jaka jest obsada na poszczególnych oddziałach czy izbie przyjęć, regulują wytyczne NFZ. - Zwalniając panie pielęgniarki musieliśmy je wziąć pod uwagę i się do nich dostosować - mówi. Czy będą dalsze zwolnienia?

- Nie mogę powiedzieć, że nie będzie takich działań - podkreśla. - Wiemy jedno: szpital nie może przynosić większych długów, a po redukcji zatrudnienia widzimy, że sytuacja finansowa placówki zdecydowanie się poprawiła - mówi.

Rawska prokuratura prowadzi postępowanie przygotowawcze na wniosek jednej z pielęgniarek. - Ustalamy, czy zwolnienie nie nastąpiło z powodu dyskryminacji i czy zostały spełnione przesłanki, które reguluje ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy - mówi Michał Walendzik, zastępca prokuratora rejonowego w Rawie Maz.

Agnieszka Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.