Natalia Zwolińska

Zwykła choinka wraca do łask. Handel już się rozpoczyna

Zwykła choinka wraca do łask. Handel już się rozpoczyna
Natalia Zwolińska

Do Bożego Narodzenia pozostało kilkanaście dni. Coraz więcej osób interesuje się zakupem choinek. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie żywymi drzewkami. Jakie najlepiej wybierać? Jaki gatunek najdłużej nie zgubi igieł? Ile zapłacimy w tym roku?

W Polsce tradycją jest dekorowanie choinki na Boże Narodzenie. Zazwyczaj drzewko strojone jest na kilka dni przed samymi świętami. Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zakup choinki już na początku grudnia.

W okolicach Skierniewic znajduje się wiele plantacji choinek. Są tam głównie świerki oraz jodły. W Nowym Lindowie na ponad 2 ha posadzone są drzewa iglaste, które trafiają do domów w grudniu.

- Nasza plantacja powstała około 30 lat temu. W tym czasie bardzo zmieniło się zainteresowanie rodzajem drzewek. Były lata, kiedy niewiele osób wybierało żywe drzewka. Wtedy w Polsce królowały sztuczne choinki. Teraz jest odwrotnie - przyznaje Urszula Sielska, która plantację założyła wraz z mężem Jackiem pod koniec lat 80.

Na plantacji posadzone są świerki pospolite. Do końca lat 90. najpopularniejsze w polskich domach. Niestety drzewka te gubią igliwie. Przedłużyć ich żywotność można dzięki stałemu dostępowi do wody. Dzięki temu świerk postoi w naszym domu nawet do miesiąca.

- Ostatnio bardzo popularny jest świerk srebrny. Wynika to z unikalnego koloru igieł. Co do trwałości, to jest podobnie jak ze świerkiem pospolitym - potrzebuje wody, żeby wytrzymał dłużej. Jednak trzeba pamiętać, że igły świerków srebrnych są bardziej kłujące i drzewko to wydziela inny zapach niż świerk pospolity - mówi pani Urszula.

Kolejnym drzewem iglastym, które pojawia się w naszych domach w okresie bożonarodzeniowym, jest jodła balsamiczna. To właśnie z niej uzyskiwane są olejki eteryczne dodawane między innymi do płynów do kąpieli. Jest to bardzo wytrzymałe drzewko świąteczne. Bez dostępu do wody wytrzyma w domu nawet do miesiąca. Jeżeli będzie w donicy i będzie podlewane może wytrzymać nawet do wiosny nie gubiąc igliwia.

- Najczęściej klienci wybierają standardową wysokość drzewka, czyli od 1,5 do 2,5 metra. Zdarzają się jednak zamówienia na choinki o wysokości nawet 5 metrów - mów plantatorka z Nowego Lindowa.

Tegoroczne ceny choinek zaczynają się od 30 zł za świerk pospolity, natomiast najdroższe drzewko może kosztować nawet kilkaset złotych.

Natalia Zwolińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.