90-lecie nagrody Nobla. Kolekcja Jerzego Murgrabiego [GALERIA]

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Kubik
Agnieszka Kubik

90-lecie nagrody Nobla. Kolekcja Jerzego Murgrabiego [GALERIA]

Agnieszka Kubik

W tym roku mija 90-lecie otrzymania nagrody Nobla przez Władysława Reymonta, pisarza, który swoje życie związał z naszym regionem.

W Muzeum Regionalnym im. Wł. St. Reymonta w pobliskich Lipcach Reymontowskich można zobaczyć wystawę, która powstała z prywatnych zbiorów Jerzego Murgrabiego, regionalisty i kolekcjonera, dyrektora tego muzeum oraz Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach. Jerzy Murgrabia prezentuje tam ponad sto polskich i zagranicznych wydań "Chłopów" Władysława Reymonta, dzieła, za które pisarz w 1924 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla. To prawdziwa gratka dla amatorów talentu wielkiego pisarza.

Czytaj również: Władysław Stanisław Reymont pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, bardzo lubił kobiety

Jak zaczęło się kolekcjonowanie "Chłopów"?
- Odkąd pamiętam, jeszcze jako chłopiec, zbierałem militaria i inne pamiątki związane z walką o niepodległość naszego kraju - mówi Jerzy Murgrabia. - Skończyłem zresztą studia wojskowe i czyniłem starania, by podjąć pracę w Muzeum Wojska Polskiego. Udało się. Przez lata szperałem na targach staroci, a teraz szukam przez internet. Mieszkając niedaleko Lipiec - pochodzę z miejscowości Drzewce w gminie Lipce - zainteresowałem się też Reymontem. Chyba z pięć razy przeczytałem jego powieść "Chłopi", a ponieważ na różnych targach widziałem te książki, zacząłem je kupować. Reymont był pierwszym noblistą niepodległej Polski.

Niektóre wydania są przepiękne, zdobione, kolorowe, a inne szare i niepozorne. Ciekawe są wydania w obcych językach. "Chłopów" kolekcjonuję od około 30 lat, obecnie mam ponad sto wydań. Najstarsze pochodzi z 1914 roku. Reymont pisał "Chłopów" w latach 1901-1908, ale początkowo powieść ukazywała się w druku w odcinkach w "Tygodniku Ilustrowanym". W formie książkowej utwór ukazywał się partiami - pierwsze dwa tomy zostały wydane w 1904 roku, tom trzeci - w 1906, natomiast czwarty - w 1909. Cały czas liczę, że uda mi się zdobyć to pierwsze książkowe wydanie - wzdycha Jerzy Murgrabia. - Kiedyś widziałem je w jakimś sklepie w Warszawie, ale cena była taka zaporowa, że nie zdecydowałem się na zakup. Teraz żałuję - mówi.

Fragment filmu "Chłopi"

Muzeum, jak na siedzibę noszącą imię sławnego noblisty przystało, zorganizowało sesję dotyczącą 90-lecia otrzymania przez niego nagrody Nobla najpierw w skierniewickim starostwie, a następnie w Sejmie RP, zresztą przy współudziale Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

- Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy tam projekt nowego pomnika Władysława Reymonta, który powstanie dzięki inicjatywie społecznego komitetu budowy pomnika, na którego czele stoję - dodaje Jerzy Murgrabia. - Honorowymi członkami tego komitetu są między innymi marszałkowie województwa łódzkiego oraz mazowieckiego.

Kilkumetrowy pomnik ma stanąć przy domku Reymonta. 7 maja tego roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Autorem projektu pomnika jest artysta-rzeźbiarz Maksymilian Biskupski z Olszanki koło Puszczy Mariańskiej, który jest autorem takich między innymi pomników jak Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie, Pomnik Jana Pawła II w Wadowicach czy Pomnik Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego. Pomnik ma kosztować około pół miliona złotych i będzie z brązu. Jego odsłonięcie planowane jest na 5 grudnia 2015 roku, czyli za równy rok. - Liczymy na datki od indywidualnych osób, ale też firm, mamy zresztą pomysły, jak to zrobić - mówi Jerzy Murgrabia. - Lipce, na co dzień pięknie kultywujące pamięć noblisty, już się do tego wydarzenia przygotowują.

Początki muzeum sięgają roku 1982, kiedy w trakcie obchodów 50-lecia istnienia w Lipcach Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta nastąpiło otwarcie Izby Regionalnej. Powstała ona w wyniku działań miejscowych miłośników tradycji oraz inicjatywy Muzeum Okręgowego w Żyrardowie. 20 czerwca 1983 roku Izbę Regionalną przekształcono w Muzeum im. Wł. St. Reymonta. Pierwotnie było filią Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Obecnie jest samodzielną placówką muzealną.

Wystawy stałe: "Tradycje lipieckie" (historyczno-etnograficzna), "Chłopi Reymonta w glinianej rzeźbie Ewy Soski", "Z dziejów manufaktury Winklów w Lipcach 1889 - 1974" (część opisowa oraz wnętrza manufaktury wraz z urządzeniami produkcyjnymi), "Dawne narzędzia rolnicze", "Listy z podróży" (wystawa planszowa - przekrój życia i twórczości Wł. St. Reymonta), "Galeria współczesnej sztuki ludowej" (źródło: Internet).

Agnieszka Kubik

Agnieszka Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.