Powoli, ale będą zmiany w Rynku. Oby na lepsze

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Powoli, ale będą zmiany w Rynku. Oby na lepsze

Sławomir Burzyński

Skierniewicki Rynek, mimo, iż od jego przebudowy niedługo minie 10 lat, wciąż wzbudza kontrowersje. Czy plac w tej formie ma sens, skoro „kamienna pustynia” na masową imprezę potrzebna jest tylko raz w roku, na święto kwiatów...

Czy skierniewicki Rynek wymaga modernizacji? Czy jest to w ogóle możliwe? O spartolonej fontannie pisaliśmy przed dwoma tygodniami, do Rynku wracamy teraz

Internauci głosując w naszej sondzie (wyniki poniżej) jednoznacznie stwierdzili, że Rynek przed przebudową był ładniejszy, zaś jeśli chodzi o obecny kształt placu, to wymaga on zmian. Najczęściej opowiadano się za zdemontowaniem części granitowej nawierzchni i posadzeniu drzew.

Można? Można

Jak się okazuje, technicznie jest to możliwe. Infrastruktura podziemna została uporządkowana podczas przebudowy placu i nic - poza funduszami - nie stoi na przeszkodzie, by w wybranym miejscu urządzić zieleniec. Ponadto, jak zwraca uwagę Dariusz Boguszewski, ówczesny szef miejskiej pracowni urbanistycznej, a obecnie naczelnik biura planowania przestrzennego ratusza, pierwotny projekt przebudowy Rynku zakładał na jego południowej pierzei (stojąc twarzą do ratusza to lewa strona placu) szpalery drzew, które dają cień w godzinach największego nasłonecznienia placu. Z projektu pozostały jedynie drzewka wzdłuż chodnika.

W ratuszu często podkreślano, że przeszkodą przy modernizacji Rynku jest konserwator zabytków. Spytaliśmy więc konserwatora, czy wyda zgodę na rozebranie fragmentu nawierzchni na potrzeby zieleńca.

- Sami zaproponowaliśmy to rozwiązanie, gdy urząd chciał dostawić kolejne donice z drzewkami - mówi Katarzyna Starecka, szefowa skierniewickiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. - Jesteśmy jak najbardziej za pomysłem, aby wyjąć kostkę i posadzić drzewa. Oczywiście kompozycyjnie musi to zostać opracowane przez fachowców, by współgrało z otoczeniem. Jeżeli trzeba będzie w czymś urzędowi miasta pomóc, to bardzo chętnie - zapewnia nasza rozmówczyni.

Będą zmiany

Również prezydent Krzysztof Jażdżyk popiera ideę zmian. - Sam jestem za tym, by Rynek kojarzył się z zielenią i rekreacją, ale musimy dochodzić do tego etapami. Wystąpiliśmy z wieloma projektami o środki zewnętrzne, między innymi na obwodnicę, a nie możemy łapać wszystkich srok za ogon - mówi prezydent. - Jest zgoda pani konserwator, by wyjąć część kostki i obsadzić to miejsce zielenią. Do końca czerwca pojawią się też pergole z miejscami do siedzenia. Na początek sześć, potem kolejne sześć. Powoli, ale systematycznie, Rynek będzie się przeobrażać - zapowiada Krzysztof Jażdżyk.

Drewniane pergole, o których mowa, staną pomiędzy donicami na pierzei północnej oraz na pierzei południowej.

Z kolei jeden z naszych rozmówców zwrócił uwagę na fakt, że miasto tak naprawdę nie ma długofalowego pomysłu na Rynek, zaś zagospodarowania samej posadzki placu nie można oderwać od klimatu otoczenia. - Miasto w swoich kamienicach przy Rynku powinno tak ustalić czynsze, aby preferować galerie sztuki, lodziarnie, lokale, w których odbywają się koncerty... Żeby coś się działo - usłyszeliśmy.

Dla przypomnienia, mieszcząca się w budynku komunalnym Galeria Sztuki Współczesnej w Rynku kilka lat temu uległa likwidacji po drastycznej podwyżce czynszu…

Internetowa sonda o Rynku

Czy skierniewicki Rynek trzeba przebudować? Czy fontanna spełnia oczekiwania mieszkańców? Mamy to, co mamy, i nikt rozsądny nie może się spodziewać, że zerwiemy kostkę i posadzimy wierzby płaczące. Mimo to zmienić Rynek, by był zgodny z oczekiwaniami skierniewiczan, trzeba spróbować. Jak?

W internetowej sondzie spytaliśmy o to zainteresowanych.

Oto wyniki po tygodniu głosowania (podsumowane w środę, 22 czerwca w południe):

• Stary Rynek był ładniejszy - 335 głosów (46%)

• Trzeba zdjąć część kostki brukowej i posadzić drzewa - 178 głosów (24%)

• Wszystko rozebrać i zaprojektować od początku - 112 głosów (15%)

• Podoba mi się, ale jest za mało zieleni i małej architektury - 91 głosów (12%)

• Podoba mi się, niczego nie zmieniać - 10 głosów (1%)

• Trzeba przebudować fontannę - 6 głosów (1%).

Głos mają internauci

Ewa Stępniak: Przywrócić STARY RYNEK. z TYMI SAMYMI DRZEWAMI CO BYŁY. POZDRAWIAM

Anna Walentowicz: Obecny Rynek to PORAŻKA !!!!

Anna Grzybowska: rynek jest nieco betonowy, ale z drugiej strony kawalek dalej jest park,wiec jest gdzie spacerowac

Martyna Mikołajczyk: Zdecydowanie powinno być więcej drzew, niestety rynek to betonowa patelnia przez która w czasie upałów trzeba szybko przemknąć bo odpoczywanie tam na ławce grozi conajmniej udarem.

Monika Miesiak: Dawny rynek był cudowny. Wymagała fontanna modernizacji. Zrobiono patelnię z betonu. Tz kostki na której trudno mówić o spacerze. Jest On porażką naszego miasta. Chcemy starego rynku!

Daniel Parczewski: Dawny rynek miał swój urok i był ładny, a co do nowego to bez komentarza zwykła Sahara pozdrawiam

Przemysław Zieliński: Tu nie potrzeba dyskusji. Sądze wręcz jestem pewien że zdeccydowana większość chyba nawet wszyscy Skierniewiczanie są za przebudową.Wydane grube miliony a skopany doszczętnie. Jakaś trawa drzewa zieleś bo to co jest w donicach to kpina.

Bożena Ziemkiewicz: Konieczna zmiana

Michał Lorenc: Najlepszy rynek na świecie

Pawel Auguscik: Więcej zieleni i ławek

Stasiek Malingewicz: Cienia tam nie ma ! Piramida

Agnieszka Świętoń: Zmiana i jeszcze raz zmiana.Rynek okropny.Plac zabaw dla dzieci w parku też.Polecam ściąge placu zabaw jaki jest w Grodzisku Maz.

Przemysław Fredi Ferfet: Rynek jest paskudny, ale wydano na niego kupe kasy. Czy mamy za dużo forsy by teraz go przebudowywać? Nie sądzę.
Więc odpuśćmy sobie głupie dyskusje i ankiety, bo zwyczajnie nie stać nas na to!

Agnieszka Galant: Stara fontanna to bylo cos, obecny rynek to jakas porazka

Michał Michał: wydłubac trochę tej syfiastej kostki i posadzić jakieś drzewa

Damian Główka: Stary rynek był o niebo lepszy , teraz pustynia zero cienia ani drzew .

Andrzej Szymajda: Ten rynek zafundował nam obecnie panujący, kiedy był jeszcze radnym wraz z św pamięci prezydentem Boguszem, więc teraz p KJ jest u władzy to może coś pomyśli by go ulepszyć

Gość: Dziś Rynek to kostka ale przede wszystkim wysypisko złomu samochodowego. Kierowcy nie zachowają samodyscypliny. O tyle. Wyrzućcie ten samochodowy bałagan z centrum. Parkometry spełniały swoją rolę. Miało być lepiej to na dokładkę zdjęto zakaz parkowania w samej płycie rynku, którego i tak za przyzwoleniem władz chyba nie przestrzegano a kawiarnia weszła w pas ruchu drogowego. Same usprawnienia i upiększenia doprawdy. Tylko dla kogo? Widziałem kto pod masztami często parkuje. Miało być pięknie jest okropnie.

Wiekowy skierniewiczanin: Część kostki należy zdjąć i posadzić drzewa , fontannę należy przebudować , przywrócić płatne parkowanie. Rozumiem sentyment do starego rynku (też go mam ,to rynek mojej młodości), ale te piękne wierzby do obecnych czasów by się nie ostały , były już w fatalnym stanie. Pozdrawiam

Mapa: Tak. Parkowanie w rynku powinno być albo płatne albo całkowicie wycofane. Bałagan jaki wprowadzono jak był tak jest. Aktualnie to totalna masakra i negatywna wizytówka miasta. I do tego jest niebezpiecznie i niewygodnie. I dla ludzi i dla samochodów.

Ramzess: Ludzie czy wy naprawdę lubicie tak za wszystko płacić? Jestem na nie dla jakichkolwiek opłat za rzeczy wybudowane z publicznych pieniędzy. Bałagan można ogarnąć na różne sposoby i nie musi to być opłata

Ojj: Ci co podjęli decyzję o takim wyglądzie rynku powinni w czynie społecznym własnymi rąsiami doprowadzić go do dawnego wyglądu.

Qsz: A miasto proponuje altanki. Zabawne to trochę. Wśród tych samochodów. Jeden stoi na drugim. Niby pierwszeństwo na deptaku ma pieszy. Niby. Wprowadzić zieleń to jedno a wyprowadzić ten bałagan i smród i blachy to drugie. Parkomaty przywróćcie a nie znaki zakazu postoju zdejmujcie.

Tomek: Szkoda, że takiej sondy nie było zanim nowy rynek powstał. Być może śp. Pan Ryszard Bogusz ówczesny prezydent Skierniewic jak i również m.in. Pan Krzysztof Jażdżyk ówczesny koalicyjny radny podjeliby właściwe decyzje.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

PeReZ: Moim zdaniem, stary rynek był ładniejszy, wystarczyło go odnowić (uporządkować zieleń, alejki, parkingi, zaprojektować nowa fontannę itp.). I wprowadzić parkomaty z darmowymi 30 minutami. Obecnie rynek wymaga gruntownej przebudowy, ale miasta pewnie na to nie stać. Pozdrawiam.

eMADe: to SKIERNIEWICE!!! Miasto krzaków :P nawet nasze wrześniowe święto mówi samo za siebie.. to nie jest święto kostki brukowej więc do cholery panie Prezydencie mógłby pan coś z tym zrobić.. naprawić błędy innych

(pisownia oryginalna)

Sławomir Burzyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.