Skierniewice to nie Uniejów

Czytaj dalej
Fot. UM-G Uniejów
Sławomir Burzyński

Skierniewice to nie Uniejów

Sławomir Burzyński

Kolejne głosy w dyskusji, czy skierniewicki samorząd powinien rezygnować z planowanego uzdrowiska.

Zwolennicy skierniewickiego uzdrowiska jako pozytywny przykład oddziaływania takiej inwestycji na lokalną gospodarkę podają Uniejów, gdzie w 2008 roku otwarto komunalne Termy Uniejów z gorącymi solankami leczniczymi, a od 2011 to 3-tysięczne miasto posiada status miejscowości uzdrowiskowej.

Czy Skierniewice powinny podążyć śladem Uniejowa – spytaliśmy burmistrza tego miasta, Józefa Kaczmarka. I nie otrzymaliśmy jasnej odpowiedzi.

– To nie ta wielkość miast, nie ta specyfika, żeby można było porównywać. Uzdrowisko to nie jest cud miód i lekarstwo na wszystko, bo wszystko zależy od miejscowej sytuacji. Na pewno uzdrowisko hamuje rozwój przemysłu, ale u nas nie było niczego rozwijać. Jesteście blisko Warszawy i Łodzi? Można to wykorzystać w całkowicie inny sposób i z większą korzyścią niż budować uzdrowisko, ale ja nie zamierzam niczego radzić. Był u nas wasz prezydent, ja mu niczego nie radziłem. To musi zrobić profesjonalna firma, która spojrzy na problem bez emocji. U was jest konflikt na tym tle. Jesteśmy w przyjaźni, prawa miejskie Skierniewice uzyskały na zamku w Uniejowie i proszę mnie w to nie wciągać – stwierdził burmistrz Kaczmarek.

Nasz rozmówca nie zechciał też odpowiedzieć na pytanie, czy mając możliwość zaczynania wszystkiego od nowa, postawiłby na uzdrowisko.

A co sądzą zwykli mieszkańcy?

– Jak dla mnie to z uzdrowiskiem żyje się bez zmian, tak jak wcześniej, ale w opinii większości jest lepiej. Powstają pensjonaty, w sklepach jest więcej ludzi. Są tacy co narzekają, ale tacy zawsze i na wszystko będą narzekać – mówi Maria Boniecka z Uniejowa.

Regionalny portal Uniejów.net.pl opublikował w minionym roku ankietę z pytaniem, jak się mieszka w mieście od czasu, gdy Uniejów został uzdrowiskiem. Lepiej – odpowiedziało 43,6 proc. internautów, gorzej – 50,8 proc., bez zmian – 5,6 proc. W ankiecie zanotowano 518 odpowiedzi.

Wie pan, kto korzysta z Internetu – żachnął się burmistrz Kaczmarek, poproszony o komentarz do wyników ankiety.

Według danych statystycznych, wydatki budżetu miejsko-wiejskiej gminy Uniejów na pomoc społeczną od 2010 do 2013 roku wzrosły z 8,6 do 16,9 proc. W 2013 roku Uniejów był ogółem na czwartym miejscu spośród 6 gmin powiatu poddębickiego, w tym na ostatnim jeśli chodzi o dochody własne budżetu gminy. Miał również najmniej turystycznych obiektów noclegowych (źródło: Statystyczne Vademecum Samorządowca US w Łodzi).

Choć wydaje się, że decyzja o zaniechaniu projektu budowy na skierniewickim poligonie kompleksu opartego na wodach geotermalnych – początkowo miało to być uzdrowisko, pod koniec poprzedniej kadencji ówczesne władze samorządowe mówiły budowie obiektów świadczących usługi typy wellness i spa – już zapadła, to nadal słychać głosy broniące statusu uzdrowiska Skierniewic.

O tym napiszemy za tydzień.

Czytaj również: Ukryte Wody Skierniewic, czyli zamiast uzdrowiska wellness i spa

Sławomir Burzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.