List otwarty mieszkańców osiedla Rawka do radnego Leszka Trębskiego

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Mieszkańcy osiedla Rawka

List otwarty mieszkańców osiedla Rawka do radnego Leszka Trębskiego

Mieszkańcy osiedla Rawka

Szanowny Panie Trębski niniejszy list jest odpowiedzią na Pańską wypowiedź zamieszczoną w tygodniku ITS nr 6 (1069) z dnia 6 lutego 2015 r. (str. 10) oraz list skierowany do Prezydenta Miasta Skierniewice Pana Krzysztofa Jażdżyka.

Wspomniana wyżej wypowiedź oraz treść Pana listu otwartego jest wielce bulwersująca dla mieszkańców osiedla Rawka. Od kilku lat mieszkańcy Rawki próbują wywalczyć godne warunki życia. Uchwalenie przez RM z Pańskiej inicjatywy (wg uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 24 listopada 2014 roku, Sygn. akt I Ns 848/14) planu zagospodarowania przestrzennego i ustanowienie strefy przemysłowej w obrębie ulic Warszawska – Domarasiewicza – Fabryczna – Grabina (tereny byłych Zakładów Rawent) bez ograniczenia możliwości prowadzenia działalności gospodarczej związanej z utylizacją odpadów spowodowało znaczne pogorszenie warunków życia mieszkańców osiedla, a także zgubny wpływ na środowisko naturalne.

Czytaj również: Gigantyczny pożar śmieci na osiedlu Rawka [GALERIA]

Teren byłych Zakładów Rawent sąsiaduje z Bolimowskim Parkiem Krajobrazowym w obrębie którego, w pobliżu osiedla Rawka, znajdują się rezerwaty przyrody Rzeka Rawka i Ruda Chlebacz. Dodatkowo ciek wodny przepływający przez teren Rawentu jest bezpośrednim dopływem rzeki Rawki. „Zalegalizowana” planem zagospodarowania przestrzennego działalność firm utylizujących a w większej mierze składujących różnego rodzaju odpady, w tym chemiczne, zmieniła teren Rawentu a także część osiedla Rawka w wysypisko śmieci. Efektem działalności firm utylizujących odpady jest wszechobecny smród, nieprzeliczona liczba szczurów i zatrucie środowiska naturalnego. Pośrednim wynikiem działalności firm, wg naszej oceny nieprawidłowego składowania odpadów, był pożar na terenie jednej z nich, który wybuchł 17 listopada 2014 roku i trwał bez mała dwa tygodnie. W trakcie tego pożaru spłonęły setki jeśli nie tysiące ton odpadów plastikowych i bliżej nieokreślona ilość różnych substancji chemicznych zgromadzonych na terenie zakładu. Według naszej oceny w wyniku pożaru dym zawierający trujące substancje chemiczne skaził teren Parku Bolimowskiego, a woda z pogorzeliska glebę i wody gruntowe w najbliższej okolicy.

Mieszkańcy osiedla popierają rozwój miasta, przemysł i wszelkie inwestycje mające na celu wzmocnienie ekonomiczne Skierniewic. Nowe firmy zajmujące się produkcją czy usługami przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy oraz poprawy sytuacji bytowej mieszkańców Skierniewic i najbliższej okolicy. W tym miejscu należy uściślić co mieszkańcy rozumieją pod określeniem przemysł czy firmy produkcyjne. Dla mieszkańców Rawki te pojęcia na pewno nie oznaczają składowania i utylizacji odpadów komunalnych czy chemicznych. Funkcjonowanie tych firm w ocenie mieszkańców nie jest żadną działalnością przemysłową tylko szkodliwym dla środowiska i życia ludzi pseudo biznesem.

Czytaj również: Pożar na Rawce się skończył, trwa ocenianie strat i badanie przyczyn

Panie Trębski mieszkańcy osiedla Rawka zastanawiają się jak łączy się lansowany przez Pana plan rozwoju Miasta Skierniewice w kierunku miasta/gminy uzdrowiskowej z „wysypiskiem śmieci” na terenie Rawki. Mieszkańcom nie jest znany żaden przykład miasta, podobnego do Skierniewic, w którym po jednej jego stronie planuje się utworzyć nowoczesne uzdrowisko, tężnie, park zdrojowy czy luksusowe SPA, gdy po jego drugiej stronie, w odległości niespełna 8 km, funkcjonują firmy gromadzące śmieci komunalne i niebezpieczne odpady chemiczne. Przyjmując Pański plan rozwoju Miasta to właśnie w pobliżu dużego kompleksu leśnego, takich jak Bolimowski Park Krajobrazowy, oraz rezerwatów przyrody powinno być planowane utworzenie podobnego przedsięwzięcia. Teren Parku zapewniałby doskonałe miejsce rekreacji i kontaktu z przyrodą, które są równie ważne jak różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne.

Pańskie argumenty dotyczące planu stworzenia w Skierniewicach kurortu mają się nijak do zaniechania ograniczenia działalności związanej z gromadzeniem i utylizacją odpadów na osiedlu Rawka. Także Pańskie argumenty odnoszące się do przyszłego możliwego zanieczyszczenia powietrza na terenie Miasta związanego z planami stworzenia na terenie poligonu strefy przemysłowej mają się nijak do rzeczywistości. Jeśli myśli Pan, że wszystkie zanieczyszczenia pochodzące z terenu śmietniska mają wpływ tylko na mieszkańców Rawki to jest Pan w dużym błędzie. Firmy utylizujące śmieci na Rawce mają wpływ na warunki zdrowotne wszystkich mieszkańców Miasta a także całej okolicy. Owszem ma Pan rację, że na terenie Skierniewic przeważają wiatry zachodnie, ale w okresie letnim, natomiast w okresie jesienno-zimowym przeważają wiatry wschodnie i północno-wschodnie. Ponadto szczury, które znalazły doskonałe środowisko do życia i rozmnażania na terenie jednej z firm na Rawce, w okresie pożaru rozeszły się po całej okolicy, włącznie z centrum Miasta czy osiedlem Widok.

Czytaj również: Ukryte Wody Skierniewic, czyli zamiast uzdrowiska wellness i spa

Jeśli naprawdę Pan chciał utworzenia w Naszym Mieście uzdrowiska to pierwszą rzeczą, jaką powinien Pan był zrobić, to wypracowanie takich rozwiązań prawnych, które uniemożliwiłyby prowadzenie działalności związanej z utylizacją czy gromadzeniem odpadów komunalnych i chemicznych na terenie całego miasta i wyegzekwowanie zakończenia prowadzenia takiej działalności. Dopiero następnym Pana krokiem powinno być podpisywanie umów na wykonanie projektów, tworzenie wspaniałych makiet uzdrowiska czy kampanii informacyjno-reklamowej.

Mieszkańcy osiedla Rawka czują się niebywale „docenieni” przez Pana i „dziękują” za Pańską olbrzymią „troskę” o ich zdrowie i bezpieczeństwo, a jednocześnie apelują o racjonalne, obiektywne i pozbawione powyborczych emocji podejście do planów obecnych władz.

Z wyrazami szacunku Mieszkańcy osiedla Rawka

Mieszkańcy osiedla Rawka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.